OVER DE STATENDAM

De Landtong

Het complex de Statendam is onderdeel van het project “De Landtong”, ontworpen door het bureau de Architecten Cie. en in 1995 opgeleverd door Era Contour. Dit project ligt op een 4 ha groot terrein op de Kop van Zuid, in voormalig havengebied in Rotterdam-Zuid. De omvang van de opgave, de eenduidigheid en veelvormigheid van het programma en de afmeting, historie en topografie van de locatie gaven het project de mogelijkheid uit te groeien tot een nieuwe grootstedelijke typologie binnen het strakke stedelijke profiel van het masterplan.

De Statendam

Het appartementencomplex de Statendam is in 1995 opgeleverd. Om de Kop van Zuid goed op de kaart te krijgen, wilde de gemeente Rotterdam hoog inzetten. ERA Contour heeft in de beginfase van de gebiedsontwikkeling twee luxe appartementencomplexen - Statendam en Maasdam - en een blok stadswoningen voor haar rekening genomen. Deze zijn onderdeel van een groter stedelijk woonblok, dat in samenwerking met Bpf Bouwinvest is ontwikkeld.

In de eerste fase zijn 94 appartementen opgeleverd in de Statendam. In de tweede fase volgden 102 appartementen in het gebouw Maasdam en 11 stadswoningen. Om de herpositionering van de Kop van Zuid tot een woon- en werkcentrum met allure vorm te geven, is heel bewust gekozen voor hoogwaardige architectuur, een gevarieerd woonprogramma (compleet met tennisbanen in het binnengebied).

Kop van Zuid

Wie van architectuur houdt, kijkt op dit schiereiland zijn ogen uit.

De beroemdste starchitects ter wereld zetten hier gebouwen neer. Álvaro Siza, Renzo Piano, Francine Houben, Norman Foster en ook ‘onze eigen’ Rem Koolhaas uit Rotterdam. Zijn ‘De Rotterdam’ springt het meest in het oog. De drie met elkaar verbonden torens van bijna 150 meter hoog vormen samen een ‘verticale stad’ met luxe appartementen, een viersterren hotel, kantoren, winkels, horeca, fitness en parkeren.

Tussen al die blinkende hoogbouw herinneren een aantal gebouwen nog aan de tijd dat veel Europeanen vanaf deze plek per stoomschip naar Amerika vertrokken. Zoals de Cruise Terminal, waar nu de meest majestueuze cruiseschepen aanmeren. En het beroemde Hotel New York, waar stoere scheepselementen nog altijd doen terugdenken aan al die landverhuizers.

Zowel een aantal oude pakhuizen als nieuwe torens bieden nu plek aan culturele instellingen en restaurants. Met de komst van het Nederlands Fotomuseum, filmhuis en jazzpodium LantarenVenster en het Luxor Theater is de Kop van Zuid een echte culturele hotspot geworden. Voor een lekker hapje na de film, voorstelling of expositie ga je langs bij Foodhallen, een geliefde verzamelplek voor eten en drinken van over de hele wereld, met gerechten uit vijftien verschillende keukens.


Herkomst straatnamen

Benieuwd naar de herkomst van de straatnamen rondom de Statendam?
Klik voor meer informatie op de plusjes op het onderstaande kaartje.

Eric Kropstraat

Frederic (Eric) Jean Krop was de zoon van een bekende Rotterdamse predikant en een Franse moeder. Hij is geboren op 20 mei 1916 in Rotterdam en had vier broers die eveneens predikanten werden.

Eric begon zijn schoolloopbaan op het Marnix Gymnasium in Rotterdam. Hij vervolgde zijn studie in Leiden waar hij rechten studeerde. in 1940 werd hij meester in de rechten en begon zijn carrière bij de Economische Voorlichtingsdienst.

Eric Krop was actief in het verzet tegen de bezetter. Hij is gestorven op 10 april 1977 in Rotterdam.

Helmerstraat

De straatnaam Helmersstraat verwijst naar de vooroorlogse Helmersstraat nabij de Kruiskade, die liep van de Ammanstraat naar de Kruisstraat en een sterk Joods karakter had. 

De straat was in 1883 genoemd naar dichter-koopman Jan Frederik Helmers (1767-1813). De straat was befaamd om de feestviering van Koninginnedag op 31 augustus. Tussen de huizen hing een “plafond” van vlaggen en aan het begin van de straat bouwden bewoners een poort van takken. De versieringen waren een mengelmoes van Joodse symbolen zoals Davidsterren en aanhankelijkheid aan het koningshuis en Nederland.

De Helmersstraat won meerdere keren de eerste prijs in de wedstrijd voor de mooist versierde straat. Bij het bombardement in 1940 werd ook de Helmersstraat vernietigd.

Wilt u meer weten over de vooroorlogse Helmersstraat en de mensen die er woonden? Op de website joodserfgoedrotterdam.nl zijn er een aantal pagina’s aan gewijd.

Louis Pregerkade

Levi (Louis) Preger werd op 21 december 1894 op het Alkemadeplein in het hart van Rotterdam geboren. Hij was hoofdonderwijzer bij het openbaar onderwijs in Rotterdam.

Tot de grote vakantie van 1942 mochten Joodse kinderen nog alle typen van school bezoeken. Daarna werd door de Duitsers aan Joodse kinderen de toegang tot de openbare school ontzegd. Door de Joodse Raad werden toen, met de medewerking van het Rotterdams gemeentebestuur, op korte termijn de nodige Joodse onderwijsinstellingen in het leven geroepen. In het schoolgebouw aan de Molenwaterweg werden twee lagere scholen ondergebracht; A227 en A229 onder leiding van mej. L. Isaacs en Louis Preger.

Naast zijn onderwijsschap was Louis Preger leider van Rotterdamse jeugdvereniging Mikwei Jisroeil, bestuurslid en lid van diverse Joodse verenigingen. Hij was ook actief bij de drankmisbruikbestrijding in Rotterdam en hij behoorde tot de internationale orde van de Goede Tempelieren. Louis Preger is overleden op 29 juli 1964 in Israël en heeft daar ook zijn laatste rustplaats gevonden.

Levie Vorsterkade

Levie (Lou) Vorst werd op 8 oktober in 1903 in Amsterdam geboren. Hij was de zoon van een diamantbewerker.

Na de oorlog hield hij zich bezig met het grote probleem van de oorlogspleegkinderen en o.a. het terugkrijgen van in de oorlog afgepakte eigendommen. Hij wees op het grote belang van het gezin dat noodzakelijk is voor het doorgeven van kennis en waarden.

Levie Vorst was voorzitter van de Culturele Commissie van de Joodse gemeente in Rotterdam. Hij stond pal voor zijn overtuigingen, maar probeerde ook altijd begrip op te brengen voor de standpunten van andersdenkenden.

In 1971 werd hij officier in de Orde van Oranje Nassau. De laatste zeventien jaar van zijn leven woonde hij in Israël, waar hij overleed op 28 juli 1987.

Eva Cohen-Hartogkade

Eva Cohen is geboren op 11 november 1889 in Oss. Zij was voor 1940 zeer actief in de Joodse Vrouwenraad en later in de Sociale Commissie van de Nederlands Israëlitische Gemeente. Hier hield ze zich vooral bezig met de belangen van de Joodse Nederlanders.

Eva Cohen is overleden op 17 oktober 1979 in Amersfoort.

Loods 24

Loods 24 was een havenloods op het terrein van de Gemeentelijke Handelsinrichtingen tussen de Binnenhaven en de Spoorweghaven in Rotterdam. De loods was in gebruik voor de opslag van tabak.

Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd hij door de Duitse bezetter gebruikt als verzamelplaats voor de deportatie van Joden. In Rotterdam woonden in 1941 nog 11.000 Joden. Voor de oorlog waren dit er 13.000. Tussen 30 juli 1942 en 22 april 1943 werden in 8 transporten 6.790 mensen via Loods 24 gedeporteerd.

Het overgrote deel van de Joden die via Loods 24 werden afgevoerd, werd in Sobibór en Auschwitz-Birkenau vermoord. Uit onderzoek in 2000 is gebleken dat 144 personen de deportaties hebben overleefd.

Zie voor meer informatie: joodserfgoedrotterdam.nl/loods-24/

 • Eric Kropstraat

  Frederic (Eric) Jean Krop was de zoon van een bekende Rotterdamse predikant en een Franse moeder. Hij is geboren op 20 mei 1916 in Rotterdam en had vier broers die eveneens predikanten werden.

  Eric begon zijn schoolloopbaan op het Marnix Gymnasium in Rotterdam. Hij vervolgde zijn studie in Leiden waar hij rechten studeerde. in 1940 werd hij meester in de rechten en begon zijn carrière bij de Economische Voorlichtingsdienst.

  Eric Krop was actief in het verzet tegen de bezetter. Hij is gestorven op 10 april 1977 in Rotterdam.

 • Helmerstraat

  De straatnaam Helmersstraat verwijst naar de vooroorlogse Helmersstraat nabij de Kruiskade, die liep van de Ammanstraat naar de Kruisstraat en een sterk Joods karakter had. 

  De straat was in 1883 genoemd naar dichter-koopman Jan Frederik Helmers (1767-1813). De straat was befaamd om de feestviering van Koninginnedag op 31 augustus. Tussen de huizen hing een “plafond” van vlaggen en aan het begin van de straat bouwden bewoners een poort van takken. De versieringen waren een mengelmoes van Joodse symbolen zoals Davidsterren en aanhankelijkheid aan het koningshuis en Nederland.

  De Helmersstraat won meerdere keren de eerste prijs in de wedstrijd voor de mooist versierde straat. Bij het bombardement in 1940 werd ook de Helmersstraat vernietigd.

  Wilt u meer weten over de vooroorlogse Helmersstraat en de mensen die er woonden? Op de website joodserfgoedrotterdam.nl zijn er een aantal pagina’s aan gewijd.

 • Louis Pregerkade

  Levi (Louis) Preger werd op 21 december 1894 op het Alkemadeplein in het hart van Rotterdam geboren. Hij was hoofdonderwijzer bij het openbaar onderwijs in Rotterdam.

  Tot de grote vakantie van 1942 mochten Joodse kinderen nog alle typen van school bezoeken. Daarna werd door de Duitsers aan Joodse kinderen de toegang tot de openbare school ontzegd. Door de Joodse Raad werden toen, met de medewerking van het Rotterdams gemeentebestuur, op korte termijn de nodige Joodse onderwijsinstellingen in het leven geroepen. In het schoolgebouw aan de Molenwaterweg werden twee lagere scholen ondergebracht; A227 en A229 onder leiding van mej. L. Isaacs en Louis Preger.

  Naast zijn onderwijsschap was Louis Preger leider van Rotterdamse jeugdvereniging Mikwei Jisroeil, bestuurslid en lid van diverse Joodse verenigingen. Hij was ook actief bij de drankmisbruikbestrijding in Rotterdam en hij behoorde tot de internationale orde van de Goede Tempelieren. Louis Preger is overleden op 29 juli 1964 in Israël en heeft daar ook zijn laatste rustplaats gevonden.

 • Levie Vorsterkade

  Levie (Lou) Vorst werd op 8 oktober in 1903 in Amsterdam geboren. Hij was de zoon van een diamantbewerker.

  Na de oorlog hield hij zich bezig met het grote probleem van de oorlogspleegkinderen en o.a. het terugkrijgen van in de oorlog afgepakte eigendommen. Hij wees op het grote belang van het gezin dat noodzakelijk is voor het doorgeven van kennis en waarden.

  Levie Vorst was voorzitter van de Culturele Commissie van de Joodse gemeente in Rotterdam. Hij stond pal voor zijn overtuigingen, maar probeerde ook altijd begrip op te brengen voor de standpunten van andersdenkenden.

  In 1971 werd hij officier in de Orde van Oranje Nassau. De laatste zeventien jaar van zijn leven woonde hij in Israël, waar hij overleed op 28 juli 1987.

 • Eva Cohen-Hartogkade

  Eva Cohen is geboren op 11 november 1889 in Oss. Zij was voor 1940 zeer actief in de Joodse Vrouwenraad en later in de Sociale Commissie van de Nederlands Israëlitische Gemeente. Hier hield ze zich vooral bezig met de belangen van de Joodse Nederlanders.

  Eva Cohen is overleden op 17 oktober 1979 in Amersfoort.

 • Loods 24

  Loods 24 was een havenloods op het terrein van de Gemeentelijke Handelsinrichtingen tussen de Binnenhaven en de Spoorweghaven in Rotterdam. De loods was in gebruik voor de opslag van tabak.

  Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd hij door de Duitse bezetter gebruikt als verzamelplaats voor de deportatie van Joden. In Rotterdam woonden in 1941 nog 11.000 Joden. Voor de oorlog waren dit er 13.000. Tussen 30 juli 1942 en 22 april 1943 werden in 8 transporten 6.790 mensen via Loods 24 gedeporteerd.

  Het overgrote deel van de Joden die via Loods 24 werden afgevoerd, werd in Sobibór en Auschwitz-Birkenau vermoord. Uit onderzoek in 2000 is gebleken dat 144 personen de deportaties hebben overleefd.

  Zie voor meer informatie: joodserfgoedrotterdam.nl/loods-24/